Aktuality - Integra, o. z.

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality

Maškarný ples v Michalovciach (J. Hurová)
Dňa 26. januára 2018 sa v Michalovciach uskutočnil Tetralógový maškarný ples. Ten už má v Michalovciach poriadnu históriu. Stretli sme sa na ňom už po 20-ty krát a to už je čo povedať. Slávnostným prípitkom privítala prítomných účastníkov riaditeľka občianskeho združenia Integra J. Hurová.
Pred pár rokmi Integra oslávila svoje 20. výročie. Áno, je to už 24 rokov, keď sa v Michalovciach začalo o duševnom zdraví nahlas hovoriť. A nebolo to len preto, že tu vybudovali psychiatrickú nemocnicu, no najmä preto, že sa v nej našlo pár nadšencov, ktorí sa nebáli ísť za novými trendmi a hľadať možnosti ako ľudí na psychiatrii liečiť tak, aby sa mohli vrátiť do svojho riadneho života. Riešenie bolo pomerne jednoduché
nájsť správny dialóg medzi odborníkom a pacientom, pridať k nemu príbuzných a známych a úspech je zaručený.
Vy, ktorí ste sa s problémami duševného zdravia stretli osobne, iste najlepšie viete, že samotná choroba nie je tak ťažká a náročná, ako je ťažké a náročné žiť s predsudkami okolia a nepochopením najbližších. Predsudky a stigmatizácia, alebo akési označkovanie psychiatrických pacientov i celej psychiatrie, je u nás zakorenené veľmi silne a zmeniť to, vôbec nie je jednoduché.
A práve stigma, alebo skôr jej znižovanie, bola prvotným impulzom vzniku maškarných plesov v Michalovciach. Veď pod maskou sme si všetci rovní, môžeme predstavovať kohokoľvek - nie seba. Nemusíme zháňať drahé večerné róby a môžeme sa počas fašiangov voľne zabávať. Aspoň na chvíľu môžeme byť niekým iným.
Prvý maškarný ples pripravili pacienti za pomoci zdravotníckeho personálu v kaplnke Psychiatrickej nemocnice už v roku 1995. Postupne rástol záujem i nároky, a tak sme ich presunuli z okraja mesta do jeho centra, viac k verejnosti. Michalovské maškarné plesy sa rýchlo stali známymi po celom Slovensku, ale i za hranicami. Navštívili ich hostia z Nemecka, Rakúska, Holandska, Českej republiky, Belgicka i USA.
Aj v tomto roku sme mohli v Michalovciach privítať hostí z dvoch partnerských organizácií zo Slovenska, a to zástupcov občianskeho združenia Radosť z Košíc a občianskeho združenia Delfín zo Zvolena. Tešíme sa, že sa nájdu i takí, ktorí náš ples nikdy nevynechali.
Tohtoročný maškarný ples bol pre nás výnimočný nielen v tom, že bol jubilejný, ale ja preto, že ho finančne podporilo Mesto Michalovce, ktorému za to ďakujeme.

zástupcovia Radosť Košice a Integra Michalovce
Snehulienka a 7 trpaslíkov

Projekt pre školy
Integra, o. z. je od roku 2005 zapojená do realizácie preventívno-podporného projektu pre školy s názvom „Šialený? No a!“, ktorý začal v rámci Medzinárodného programu proti stigmatizácii ľudí s duševnými problémami Svetovej psychiatrickej asociácie (World Psychiatric Association) v spolupráci s Irrsinnig Menschlich, e. V. (v preklade Šialene ľudský) z Nemecka. V roku 2010 bol projekt súčasťou Národného programu duševného zdravia SR. Jeho zámerom je prebudiť porozumenie voči ľuďom s duševnými problémami.  Viac info …  Leták o projekte


Milí priatelia,
radi by sme Vás týmto informovali, že naša organizácia Združenie pre duševné zdravie INTEGRA, o. z. je registrovaná pre získavanie pomoci cez DOBROMAT.SK.
Podporte naše občianske združenie pri nakupovaní cez internetové obchody, bez toho, aby vás to stálo čo i len 1 cent navyše.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky